Ktoś, kto nie może zobaczyć, musi dotknąć, doświadczyć, żeby się przekonać, jak coś wygląda, jak działa, jak się sprawdza. Musi czuć się bezpiecznie, pewnie, nie czuć zagrożenia, aby skupić się na wykonywanym zadaniu lub, by móc się zrelaksować i poczuć radość z kolejnych wyzwań. Aby realizować powyższe potrzeby niezbędna jest baza sprzętu, wiedza, doświadczenie oraz motywacja do nauki, pracy, do przekuwania trudności w wyzwania, do przezwyciężania własnych ograniczeń.
W gabinecie technik brajlowskich niewidomi uczniowie poznają tajniki pisma punktowego od podstaw, nabierają biegłości w pisaniu i czytaniu brajlem, uczą się wykorzystywać nowoczesne technologie do nauki, pracy i rozrywki, by móc jak najpełniej uczestniczyć w życiu społecznym.
Tutaj odbywają się konsultacje dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością wzroku, dla osób tracących wzrok, dla nauczycieli pracujących w szkołach integracyjnych i ogólnodostępnych, dla studentów różnych kierunków, dla pracowników instytucji państwowych i firm prywatnych.