ZESPÓŁ SZKÓŁ I PLACÓWEK PN.
„CENTRUM DLA NIEWIDOMYCH I SŁABOWIDZĄCYCH” W KRAKOWIE

Biblioteka

Biblioteka należy do krakowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Nauczyciele i uczniowie mają możliwość sprawdzenia wypożyczeń i zaległości oraz zarezerwowania książek w Librusie przez panel e-biblio.
Księgozbiór biblioteczny obejmuje bogaty zasób literatury pięknej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Obecnie liczy ponad 27 tysięcy tytułów. Dla nauczycieli oferujemy literaturę metodyczną oraz tyflologiczną. Uczniom zapewniamy podręczniki w alfabecie Braille’a i w druku powiększonym. Posiadamy również adaptacje lektur szkolnych dla uczniów z dysfunkcją wzroku. Do biblioteki mogą się zapisać rodzice uczniów Centrum.
Czytelnicy mają do dyspozycji audiobooki oraz książki w formacie Daisy. Spory zbiór stanowią książki dotykowe. Prenumerujemy również czasopisma w druku powieszonym i w alfabecie Braille’a.

W zbiorach bibliotecznych znajdują się unikalne mapy reliefowe z końca XIX wieku, wykonane przez austriackiego tyflologa Martina Kunza. Posiadamy również mapy autorstwa Friedricha Cecha z Gdańska z początków XX wieku, które pokryte są żywicą, dzięki czemu zachowały się w bardzo dobrym stanie. Wszystkie mapy zostały poddane konserwacji przez Panią Annę Rychter, pracowniczkę Kliniki Papieru działającej przy Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Biblioteka oferuje przyjemny kącik z wygodnymi pufami, w którym można odpocząć przy lekturze. Tam również znajduje się powiększalnik telewizyjny.
Nauczyciele-bibliotekarze zachęcają do rozwijania swoich zainteresowań poprzez czytanie. Prowadzą zajęcia czytelnicze z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai (japoński papierowy teatr).

Podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe

Czytelnik odpowiada za wypożyczone podręczniki i materiały – chroni je przed zniszczeniem i zagubieniem. Podręczniki należy oprawić i podpisać ołówkiem.

 

Przypominamy, że każdy czytelnik odpowiada za wypożyczone materiały, chroni je przed zagubieniem i zniszczeniem, tak aby mogły służyć następnym czytelnikom. Wypożyczane podręczniki należy oprawić i podpisać ołówkiem. Uczniowie, którzy nie oddali podręczników, lektur i innych materiałów z ubiegłego roku szkolnego nie będą mogli wypożyczyć nowych książek do czasu uregulowania wszystkich zaległości.

multimedialna biblioteka – ok. 28 tys. woluminów czarnodrukowych i brajlowskich oraz nagrania tekstów literackich w różnych formatach.

multimedialna biblioteka z szeroką ofertą dla uczniów niewidomych i słabo widzących,

Godziny otwarcia biblioteki

poniedziałek 7.30–15.00
wtorek 7.30–17.00
środa 7.30–15.00
czwartek 7.30–17.00
piątek 7.30–15.00

Zapraszamy do naszej biblioteki.

Miłośnikom książek polecamy również korzystanie z bogatych zbiorów Biblioteki Centralnej Polskiego Związku Niewidomych.

Kontakt

Biblioteka Zespołu Szkół i Placówek
pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie

ul. Tyniecka 6, 30-319 Kraków

biblioteka.dn@gmail.com

Ikona: Telefon+48 12 266 66 80, wewn. 126